Spartan Race
V USA vznikol Spartan Race z nápadu skupinky Amerických nadšencov extrémnych a vytrvalostných športovcov ako odpoveď na monotónne, nezáživné a dlhotrvajúce preteky rôznych triatlonistov, či inak povedané železných mužov a podobne. V USA bol veľmi populárny zábavný televízny športový program na stanici ESPN nazývaný American Gladiators, ktorý sa vysielal v rokoch 1989 až 1996. V roku 2004 sa tento program pre veľkú popularitu začal vysielať aj na živo. Podstatou súťaže bolo, aby súťažiaci prekonávali rôzne naročné prekážky, ktoré testovali ich silu, rýchlosť, odvahu a vytrvalosť. Zo začiatku sa súťaží zúťastňovali amatérski nadšenci , amaterski a profesionalni body builderi a Americkí futbalový hráči, čo popularite relácie iba pridávalo. Neskôr pribúdali aj vojaci z US Army, US Navy, US Air Force, US Marines, ale aj policajti z NYPD a LAPD. Zakladajúci členovia SR spojili myšlienku programu Americkí Gladiatori s terénným prekážkovým behom používaným pre výcvik obratnosti, rýchlosti a odvahy v armáde a z toho vznikol nový terénny prekážkový beh Spartan Race.
SR bol založený v roku 2004 a zakladajúcimi členmi boli: Joe Desena, Mike Morris, Andy Weinberg, SeliciaSevigny, Richard Lee, Brian Duncanson, Shaun Bain a Noel Hanna. Každý z týchto zakladajúcich členov mal bohaté dlhoročné atletické skúsenosti z najextrémnejších športov tej doby. Prvý oficiálny SR pretek sa konal až v roku 2010 v USA v štáte Vermont v Catamount Outdoor Center. Prvého preteku sa zúčastnilo okolo 500 nadšencov. Každý z pretekárov dostal v cieli medajlu SR. SR má dnes niekoľko kategórií.
Dnes sa preteká v takmer v každom štáte USA a v Kanade. Bežne sa zúčastňuje jedného preteku 3 500 až 5000 pretekárov. Niekedy musia pre vysokú účasť pretek rozložiť až na dva dni. SR si získava čoraz väčšiu popularitu. Zúčastňujú sa ho celé rodiny aj s malými deťmi, rôzne športové kluby, vojenské jednotky, ale aj pracovné kolektívy so svojím šéfom. Je to zaujímavý spôsob, ako si zmerať vlastné sily, otestovať svoje fyzické, ale aj psychické schopnosti s patričnou dávkou adrenalínu. Slovensko sa stalo po USA, Kanade a Veľkej Británii iba štvrtou krajinou na svete, kde sa takýto pretek konal. SR si získava stále väčšiu popularitu vo svete. Za všetko hovoria čísla. Náročného preteku SR sa doteraz zúčastnilo vyše 350 tisíc pretekárov v USA a v Kanade. Naviac pretek SR bol hodnotený prestížnym časopisom OUTSIDE ako najlepší terénny prekážkový beh za rok 2012.
Filozofiou SR preteku je dostať v dnešnom uponáhľanom svete, čo najviac ľudí z pohodlia gauča od televízorv, alebo od počítačov do prírody zacvičiť si zábavnou formou a urobiť tak niečo pre svoje zdravie.